Péče o genitál malých děvčat

V dětství se prostředí v oblasti genitálu u děvčat mění s věkem v souvislosti s hladinou ženských hormonů, především estrogenů.

V novorozeneckém období je genitál děvčátek pod vlivem matčiných hormonů. Může dojít k objevení se hlenovitého výtoku, který samovolně vymizí.

V období přibližně do 9 let věku dítěte, které nazýváme klidovým, je genitál bez výtoku, nicméně po celou dobu se v oblasti zevních rodidel objevuje smegma - tvarohovitá hmota tvořená olupujícími se epiteliemi a tekutinou ze žlázek poševního vchodu. Tento stav je sice fyziologický, nicméně je nutné smegma odstraňovat, neboť při jeho ponechání v oblasti zevních rodidel může docházet k jeho vysychání nebo nadbytečnému hromadění, což může být i příčinou slepování stydkých pysků. Pokud je slepení déletrvající a neřeší se, může časem dojít k pevnějšímu spojení těchto struktur až ke kožnatému srůstu. Tento problém pak řeší dětský gynekolog - rozrušením srůstů.  Pravidelnou správnou hygienou je tomu možné předejít.

doporučení: již od narození šetrná hygiena oblasti zevních rodidel - 1/denně při koupeli omývat z rodidel smagma a znečištění močí a stolicí, 2/dbát na dostatečné oddálení stydkých pysků od sebe v celé jejich délce a omytí poševního vchodu (proud teplé vody), 3/ zásadně omýváme i otíráme genitál ve směru ke konečníku