Očkování

 

Obecná doporučení po očkování : 

Po očkování pro možnou případnou reakci na očkování vyčkejte v čekárně 30 minut.  V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení. Mezi nejčastější reakce na očkování patří mrzutost, zvýšené teploty, horečky, zarudnutí a otok v okolí vpichu. Příznaky reakce na očkování většinou ustoupí do 48 hodin. Zarudnutí v místě očkování je možné ledovat. Při horečce nad 38°C podejte léky na snížení horečky (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin). Kupte si ještě před očkováním teploměr a  léky na snížení horečky.

Při křečích, horečkách nad 40°C, nereagujících na léky proti horečce, neztišitelném pláči kontaktujte neprodleně pediatra, LSPP, v kritickém stavu RZP.    

Reakci na očkování hlaste před následujícím očkováním!

 

Rodičům doporučuji před rozhodnutím o očkování přečíst  SPC očkovacích látek  nebo příbalový leták. Informace volně přístupné na internetu. Např.  www. vakciny.net

 

Vakcíny: 

Infanrix–hexa (ev. Hexacima) – povinné očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B, těžkému bakteriálnímu hemofilovému onemocnění (zánětu mozkových blan, zánětu záklopky hrtanové). Injekce do stehýnka 2 x během 1. roku,  jedno přeočkování v roce věku..

Prevenar 13 (event. Synflorix) – nepovinné očkování proti bakterii pneumokoku – zabrání těžkým infekcím (zánětu mozkových blan, celkové infekci – sepsi, některým zánětům středního ucha a pneumokokovému zápalu plic). Prevenar chrání proti 13 typům pneumokoka, Synflorix proti 10 typům. Injekce do stehýnka 2x během 1. roku a jedno přeočkování v 2. roce věku. Rodiče se musí rozhodnout pro očkování nejpozději ve 3-4 měsících dítěte, pozdější očkování u zdravých dětí si musí hradit sami. Na Prevenar 13 je doplatek cca 200 Kč za každou dávku. Synflorix je plně hrazený pojišťovnou. Předpokládaná doba ochrany je 5-10 let. Přeočkování se zatím neprovádí.

Prevenar 13 je také možné očkovat také starším dětem,  které nebyly v kojeneckém věku očkovány. Pokud dítě nemá zdravotní indikaci k tomuto očkování,  hradí  rodiče.   Cena přibližně 1200Kč.  

 

Gardasil – nepovinné očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím. Očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění pro dívky i chlapce mezi 13. a 14. rokem. Pro ostatní věkové kategorie je očkování nehrazené. Základní očkování do ramene 2 (3) dávkami od 9 let věku dítěte. 

 

Cervarix – nepovinné očkování proti rakovině děložního čípku. Očkování je plně hrazené ze zdravotního pojištění pro dívky i chlapce mezi 13. a 14. rokem, pro ostatní je očkování nehrazené. Základní očkování do ramene 2 (3) dávkami od 10 let věku dítěte. 

GARDASIL 9 - rozšířený GARDASIL -   proti 9 typům papilomavirů - Očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění pro  dívky i chlapce mezi 13. - 14. rokem věku. 

 

ADACEL – povinné očkování mezi 5. a 6. rokem věku dítěte. Jde o přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Aplikace do ramene. 

 

Boostrix polio – povinné očkování mezi 10. a 11. rokem věku dítěte. Jde  o přeočkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a obrně. Očkuje se do ramene.

 

Tetavax – povinné očkování proti tetanu, přeočkování za 10-15 let.

 

Priorix – povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Injekce podkožně od 13. měsíce. Přeočkování mezi 5. - 6. rokem věku.  Zvláštností tohoto očkování je oddálená reakce (horečka, kašel, vyrážka) na očkování mezi 5. až 12. dnem po aplikaci. 

 

Priorix tetra – očkovací látka chrání proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a navíc proti planým neštovicím. Očkovací látka je nehrazená. Reakce na očkování je stejná jako u Priorixu, ale ještě 20. den se může objevit reakce na plané neštovice (vyrážka, puchýřky, horečka). 

 

Varilix – nepovinná a nehrazená očkovací látka proti planým neštovicím od 2. roku věku dítěte. Injekce podkožně, přeočkování nejméně za 6 týdnů po 1. dávce.   

 

Encepur– nepovinné a nehrazené očkování proti klíšťové encefalitidě. Základní očkování jsou 3 dávky do ramene, první přeočkování za 3 roky, další přeočkování u dětí po 5 letech.

FSME-Immun – nepovinné a nehrazené očkování proti klíšťové encefalitidě. Základní očkování jsou 3 dávky, první přeočkování za 3 roky, další přeočkování u dětí po 5 letech. 

Nimenrix  očkování proti meningokoku A,C, W 123 a Y. Základní očkování 1 dávkou od 1 roku věku, přeočkování po 5 letech.

Menveo – očkování pro děti starší 2 let proti meningokoku A, C, W135 a Y. Podává se 1 dávka do ramene, přeočkování s odstupem 5 let. 

Bexsero - očkování proti meningokoku skupiny B.  Očkování je pro děti od kojeneckého věku. Pro kojence a děti do 2 let věku je třeba podat 3 dávky,  pro děti od 2 let 2 dávky. 

TRUMENBA -  nepovinné a nehrazené očkování proti meningokoku skupiny B pro děti od 10 let. 

Engerix-B – povinné očkování proti žloutence typu B pro děti, které nebyly očkovány v kojeneckém věku. 

Havrix – nepovinné a nehrazené očkování proti žloutence typu A. Očkuje se do ramene. 1. dávka, za 6-12 měsíců 2. dávka.

Rotarix (RotaTeq) – nepovinné a nehrazené očkování proti rotavirům – podají se 2 (resp. 3) dávky do úst od 6-8. týdnů, nejpozději do 24. týdne. Chrání proti těžkému průběhu virového střevního onemocnění – zvracení, průjem, časté odvodnění, horečky, někdy s nutností hospitalizace a infuzní léčby. 

Vaxigrip (Influvac) - nepovinné a nehrazené očkování proti chřipce. Očkování hrazené ze zdravotního pojištění dostanou děti závažně chronicky nemocné ( cukrovka, cystická fibróza, nádorová onemocnění, onemocnění srdce). Každý rok je vyráběna nová vakcina, která chrání jednu chřipkovou sezónu. Očkování do ramene pro děti od 6 měsiců do 3 let 2 dávky  s měsíčním intervalem. Pro starší děti jedna dávka vakciny.

 

Naše doporučení: 

1/   Rodinám, kde očekávají narození miminka doporučujeme

očkování proti černému kašli. Vakcinou Boostrix se může nechat

očkovat nejen budoucí tatínek, ale i prarodiče.

 

2/  V kojeneckém věku doporučujeme očkování vakcinou proti pneumokokům (Prevenar 13, Synflorix), proti rotavirům (Rotarix, Rotateq), meningokoku sk. B.  

 

3/  Před nástupem do kolektivního dětského zařízení doporučujeme očkování proti žloutence typu A (Havrix, Vaqta) a proti meningokokům ( Nimenrix, Menveo, Bexsero).    Dříve neočkované děti lze  naočkovat vakcinou proti pneumokoku ( Prevenar 13).

  

4/  Očkování proti klíšťové encephalitidě (FSME, Encepur) v předškolním věku.  

 

5/  Očkování proti planým neštovicím (Varilix) doporučujeme podat zvláště u děvčat s ohledem na budoucí těhotenství kolem 13. roku, pokud dítě onemocnění neprodělá.

 

6/  Zvláště u dětí do 5 let a dorostenců  doporučujeme očkovat 

vakcinou proti meningokokům ( Menveo, Nimenrix, Bexsero, Trumenba). 

 

7/  Dívkám i chlapcům doporučujeme očkování vakcinou proti rakovině děložního čípku ( Gardasil,  Cervarix, Gardasil 9).  

 

8/  Dětem, které mají opakované záněty dýchacích cest nebo jsou léčeny pro astma doporučujeme očkování proti chřipce.  

 

podrobnější informace o očkovacích látkách na   www.vakciny.net,   www.vakcinace.eu