Horečka

Režim dítěte s horečkou

Dítě, které má horečku, uložte do postýlky, lehce přikryjte, moc neoblékejte (např. navíc ponožky, mikina). Snažte se, aby i aktivní děti polehávaly - po podání léků na snížení horečky se dětem často uleví, ale měly by zůstat v klidu. Nabízejte dítěti chladné tekutiny, do jídla dítě nenuťte. 

 

Snižování horečky

1/ léky na snižování horečky - existují ve formě sirupů, tablet, rozpustných tablet a čípků. Podejte při T nad 38 st. C. Pokud dítě zvrací, použijte čípky. Je vhodné mít doma zakoupeny čípky i sirup. Jsou 2 skupiny léků na snižování horečky: léky obsahující účinnou látku ibuprofen a léky obsahující účinnou látku paracetamol. Pokud horečka špatně reaguje na podání léku na snížení horečky, a dítě má horečku dříve, než je možné podat další dávku stejného léku (což je za 6-8 hodin), můžeme léky z těchto 2 skupin kombinovat.. Např. podáme dítěti Ibalgin sirup, po 3 hod. od podání má T nad 38 st. C, můžeme podat lék z 2. skupiny - např. Panadol sir. 

léky s obsahem paracetamolu:    Paralen, Mexalen, Panadol

léky s obsahem ibuprofenu:    Ibalgin, Nurofen, Brufen

2/ celkový zábal nebo sprcha - můžeme použít v případě, že má dítě teplé končetiny (ruce, nohy)

    - osušku namočíme ve vlažné vodě , lehce vyždímáme, dítě do ní nahé zabalíme celé, kromě hlavičky. Ničím již nepřikrýváme.  Necháme působit 10 - 15 minut. Potom dítě osušíme a lehce oblékneme.   V případě sprchy sprchujeme vlažnou vodou.

3/ zábaly do třísel - můžeme použít i v případě chladných konščetin

    -  kostky ledu vložte do igelitového sáčku, zabalte do bavlněné pleny a přiložte do třísel. Nechte působit 10 - 15 minut. 

 

Varovné příznaky: 

- teplota nad 41 st.C,  teplota kolem 40 st.C, která neklesá po podání léků na snižování horečky, výrazně chladné a promodralé končetiny,vyrážka nebo jakési modřinky, opakované zvracení s pocitem ztuhlé šíje a bolestí hlavy, křeče, zmatenost a halucinace, horečka novorozeneců a kojenců do 3 měsíců.